Diğer

Yurt Dışı Alışveriş Gümrük Limiti Düştü 2017

Sık sık internetten alışveriş yapan özellikle de yurt dışını tercih eden biri olarak üzücü bir haber bu senenin başında duyrulmuştu.

İnternetten alışveriş yapmak her geçen gün daha da büyüyor ve hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın posta ve-ya kargo yoluyla yurt dışından gelen ürünler için bazı sınırlamaları bulunmakta (max. paket ağırlığı 30 kg) ve bunlardan en önemlisi belirlenen limit.

2011 yılında 150 Euro olan bu limit 75 Euro’ya düşürülmüştü ve 2017 yılına kadar 75 Euro‘ luk bir limit belirlenmişti.
Bu 75 Euro’luk limit almak istediğimiz ürünler için yeterli olmuyordu ve bu limiti geçtikten sonra vergi ödemek zorunda kalıyorduk.

Bu 75 Euro’ luk limit 2017 yılında Gümrük Kanunu kapsamında değiştirilerek 30 Euro’ ya düşürülmüştü. 2011-17 seneleri arasındaki bu limit bile yetmezken şimdi 30 Euro’ luk bir limit ile karşı karşıyayız. Bu durum yurt dışından alışveriş yapmayı daha da zorlaştırır hale getirdi.

Özellikle başta AliExpress gibi sitelerin uyguladıkları kampanya ve indirimlerinden yararlanmamız daha da güç hale geldi.
Özet olarak 2017 yılı ile gümrük alt limitimiz 30 Euro’ dur.

Ek olarak:

Gümrük vergisi hesapla 2017 için tıklayınız.

Gümrük vergisi hesaplama nedir?
Yurt dışından getirmek istediğiniz ürün için gümrükte vergiye tabi tutulup tutulmayacağını, eğer gümrük vergisine tabi tutulacaksa ne kadar br vergi ödemeniz gerekiyor kolayca hesaplayabilirsiniz..

Ebuy, Amazon, Aliexpress, Alibaba, Sammydress, DealExtreme, Everbuying, Focalprice, Asos, SuntekStore, TinyDeal, FootLocker vb.. tüm alışveriş sitelerinden alınan ürünleri kapsar.

İthali Yasak Olan Ürünler: Cep telefonu, uyuşturucular, ateşli yivli setli silahlar, gece görüş dürbünleri vb..

İthali İzne Tabi Ürünler: Gece görüş ve mesafe ölçme özelliği olmayan dürbünler, tüfek dürbünü, çakı, havalı tüfek vb..

Radyo özelliği olan ürünler için ek olarak TRT bandrolü alınması gerekiyor.

Hesaplamada sorulan Ürün getirilen ülke avrupa birliği ülkesi midir? sorusu için avrupa birliği üyeleri : Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

5 Yorumlar

  1. Kemal 22 Mart 2018
    • Onur Serkan KAYA 30 Mart 2018
  2. ERDOGAN 9 Nisan 2018
  3. Can Dönmez 22 Mayıs 2018
  4. Onur Serkan KAYA 20 Haziran 2018

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: