WordPress

WordPress Veritabanı Optimizasyonu WP-Optimize Eklentisi

WordPress ile oluşturduğumuz tüm yazı/sayfa ‘lar veritabanına kaydolmakta. Oluşturulan bu yazı/sayfa ‘ların güncellenmesiyle yeni sürümler oluşturulur ve bu sürümlerde veritabanımızda yer kaplar ve gereksiz yere veritabanımızın şişmesini sağlar.

Durum böyle olunca sunucu kaynaklı CPU sorunları yaşarız özellikle de yüksek hitli bir siteye sahipsek (5k+) hosting şirketleriyle papaz oluruz. Oluşturulan bu yazı/sayfa ‘ların silinmesi, güncellenmesi ve hatta onaylanmamış yorumların kaydedilip  veritabanımızı şişirmesini istemeyiz.

Bu yazımda WP-Optimize adlı eklenti sayesinde veritabanı tablolarının optimizasyonuyla  bu yazı/sayfa sürümlerinden, izinsiz metalardan ve spam yorumlardan kurtulup veritabanımızı hafifletmiş olacağız. Eklentinin kullanımı çok basit olup birkaç ayar ile çalışmasını sağlayabiliriz.

WP-Optimize eklentisini kurmak için,

Eklentiler – > Yeni Ekle “WP-Optimize” adıyla eklentimizi aratıp kuruyoruz. İsterseniz WP-Optimize adresinden indirip sunucunuza atabilirsiniz. (/wp-content/plugins)

Daha sonra eklentimizi etkinleştirip açıyoruz.

WP-Optimize sekmesi altında istediğimiz bölümler için optimizasyon yapabiliriz.

Eklentimizin otomatik olarak çalışması için Ayarlar (Settings) bölümüne geliyoruz ve otomatik optimizasyonu açıyoruz(Enabled) . İsteğe bağlı günlük (daily)/haftalık (weekly)/iki haftada bir(fortnightly) ve aylık(monthly) olarak çalışmasını seçebiliriz. Her seferinde bu düzeltme işlemlerini manuel yaparak uğraşacağınıza belirlenmiş bir zaman diliminde WP-Optimize’nin bunu sizin yerinize kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.

İstediğimiz alanların optimizasyonu için seçenekleri güncelleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak bu ufak optimizasyonlar ile ne kadar alan kazandığınızı görebilir ve hosting firmaları ile papaz olmaktan kurtulabilirsiniz. Makalemin sonuna gelmiş bulunmaktayım umarım işinize yarar.

Aklınıza takılan her türlü soruyu yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.