İnşaat Blogu

Tuğla Yerleştirici Robot Hadrian

TUĞLA YERLEŞTİRİCİ ROBOT BİR EVİ 2 GÜNDE YAPABİLİYOR!

 

Günümüzde robotların daha akıllı, ucuz ve çok yönlü olmaları, birçok alanda baş göstermelerine olanak sağlamaya başladı. Tuğla yerleştirmek de bu alanların içine eklenebilir artık. Avustralyalı mühendisler, gerçek boyutlarda bir evi yaklaşık 2 günde bitirebilen ve insandan 20 kat daha hızlı tuğla yerleştirici robot yarattılar.

İsmini İngiltere’deki Hadrian duvarından alan “Hadrian” isimli robot, saatte 1000 tuğla yerleştirebiliyor ki bu bir senede 150 eve tekabül ediyor. Ve işin güzel taraflarından birisi de, makinenin uyumak, dinlenmek, acıkmak gibi zaman kaybettiren dezavantajları yok.

Hadrian 28 metre yüksekliğe kadar çıkabilen parçalı bir yapı. Ekskavatör taşıyıcılarının kaldırabileceği parçalar üzerine tuğlaları yerleştirip, kamyonlara yüklenmesi ve taşınması konusunda çok büyük kolaylıklar sağlıyor. 3D CAD yapısına sahip dosyalardan aldığı bilgiler ile tuğlaları yerleştirip, harcı ve yapıştırıcı maddeleri vinç kolunun baş kısmından iletiyor.

Vinç kolu kendisini saniyede 1000 kere düzeltip kaymaları ve titreşimleri önlüyor. Aslında 3 boyutlu yazıcılar ile aynı çalışma mantığına sahip olan Hadrian, kaldırım dizimi gibi işleri de yapabiliyor.

Tuğla Yerleştirici Robot ne zaman satışa sunulacak?

 

Finansman konusunu hallettikten sonra Fastbrick Robotics şirketi, Hadrian’ın ilk satılabilir versiyonunu önümüzdeki yıllarda satışa sunmayı planlıyor.

“Hadrian genel yapım süresini yaklaşık 6 hafta kadar azaltmakta. Çok yüksek bir hassasiyete ulaşmasından dolayı, mutfak, banyo ve çatı destekleri bu sistem ile tuğlaların yerleştirilmesi bittiği zaman, paralel ve tam şekilde olacaktır. Ayrıca şantiye güvenliğini sağlar, israfı ve ortak emisyonu azaltır. İnsanların işlerini kaybetmesinden ziyade, onlara yeni iş kapıları açacaktır. Gençlerin artık tuğla dizmesini değil, tuğla dizen makineler yönetip daha hızlı ve güvenli iş yapmalarını istiyoruz” diyor CEO Mike Pivac. Hem o hem de kardeşi, havacılık ve makine mühendisi olarak, 10 yıldır bu konu üzerinde çalışıyorlar.

Şimdiye kadar 7 milyon Avustralya doları harcanmış bu teknolojiyi geliştirmek için.

Mike Pivac’ın, “Tuğlalar termal ve akustik kalitesinden dolayı daha uzunca bir süre boyunca en çok kullanılan malzemelerden biri olarak kalacak ve bu makine bu tuğlaların kullanım maliyeti ve kalitesini inanılmaz düzeyde artıracaktır” sözleri ile yazımızı bitiriyor, sizi videoyla baş başa bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.