Bilim&Teknoloji

Google Street View 360° İle Aktif Bir Yanardağın İçine Dalın

Puan Ver!

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji sayesinde oturduğumuz yerden birçok şeyi gerçekleştirebilmekteyiz. Şimdi de Google Street View sayesinde 360° harita hizmetiyle aktif bir volkan  ve dünyanın en büyük kaynar lav göllerinden biri olan Güney Pasifik Okyanusunda bulunan Ambrym adasındaki Ambrym, Vanuatu yanardağına tırmanın.

Kaliforniyalı teknoloji şirketi kratere inerek köpüren lavın görüntülerini yakalamak için iki kâşif  George Mackley ve Chris Horsly’yi gönderdi.

Horsly,  “Ayakta durmak ve sıcaklığın cildinizi yaktığını hissetmek olağanüstü. Umarım burası haritada gösterildiğinde insanlar yaşadığımız güzel dünyayı anlayacaktır.” açıklamasında bulunmuş.

Google Street View’ in sağladığı bu hizmet ile ayrıca, adalar üzerindeki ormanları, plajları gezebilir, dağın yamacına çıkabilir ve kâşiflerin kampını ziyaret edebilirsiniz.

Endu’dan (Ambrym adasının Güneydoğusundaki Endu Pahakol Kasabası) Chief Moses‘ ın yerel ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Volumann Marum ve Benbow kraterlerinin şeytanlar olduğuna inanıyoruz” .

“Eğer yanardağa çıkarsanız çok dikkatli olmalısınız, çünkü iki yanardağ da her an öfkelenebilir, Benbow’un koca, Marum’un ise karısı olduğuna inanıyoruz.Bazen kabul etmedikleri zaman öfkeli olduğu anlamına gelen bir patlama var, bu yüzden yanardağa bir domuz kurban ediyoruz.” açıklamalarında bulunmuş.

Bu yazıyla ilgili ilk haberler “Business Insider” sitesinde duyrulmuştu ve ardından “Slate” dergisi bu konu hakkında yazmıştı.Şimdi, internet erişimi olan herkes bu yanardağı keşfedebilir.

Sizlerde Ambrym, Vanuatu yanardağını merak ediyorsanız Google Street View sayesinde 360° olarak keşfedebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.