Diğer

DİJİTAL İTİBAR-IMIZ (-Neden Web Sitemiz Olmalı)

Neden bir web sitemiz olmalı sorusunu cevaplamadan önce teknolojinin en büyük nimeti kabul edilen  “İnternet” kavramına değinmek istiyorum.

Artık öyle bir çağa girdik ki, internetin varlığını yadsıyamıyor ve engelleyemiyoruz. Tüm dünyada en etkili iletişim kanallarından birisi haline gelen interneti neden kendi çıkarlarımız doğrultusunda kullanmayalım ki? neden yeni bir ürün geliştirmek, üretmek ve hizmet desteği sağlamak için interneti kullanmayalım ki?

En önemlisi neden internet ortamında adımıza ait bir web sitemiz olmasın ki?

 

Bir web sitesi açarak,

-neden çevre edinmeyelim ki?

-neden sesimizi duyurmayalım ki?

-neden para kazanmayalım ki?

-neden yazma alışkanlığı kazanmayalım ki?

-neden bildiklerimizi tüm dünya ile paylaşmayalım ki?

 

“ Evet bu sorulardan sıkılmış olabilirsiniz hatta bazılarımız bu sorulara kendince cevaplar vermiş olabilir. Evet çevre edinmek için evden dışarı çıkıp ortamlara dahil olabilirsiniz, evet günlük tutarak yazma alışkanlığı kazanabilirsiniz, evet elinize bir megafon alarak sesinizi duyurabilirsiniz, evet kendi mesleğinizi icra ederek para kazanabilirsiniz, evet bildiklerinizi bir şekilde insanlarla paylaşabilirsiniz. Fakat dijital itibarınızı oluşturmak için bunların hiçbiri işe yaramaz. “

 

Peki bu dijital itibar nedir, ne işe yarar, yenir mi 🙂 diyenleri duyar gibiyim…

Dijital itibarı bir kişinin internet ortamında olumlu bir algı yaratması ve iyi tanınması olarak tanımlayabiliriz.

 

Peki dijital itibar neden önemli?

Düşünün ki Google’da arama yapma işlemi dilimize Google’lamak gibi bir fiil olarak geçecek kadar sık kullanılıyor ve insanların sizin hakkınızda bilgi edinmek için ilk yaptıkları şey isminizi Google’lamak. Sizin hakkınızda arama yapan kişiler ise sizin lehinize olduğu kadar aleyhinizde olan bilgilerle de karşılaşabilir.

Bırakın dijital itibarınızı, kişisel itibarınız bile aslında bir riskle karşı karşıya. Bu risk, siz dijital dünyayı doğru kullanamadığınız sürece çığ gibi büyüyerek, kişisel itibarınızı da tehdit edecek potansiyele sahip.

Kişisel siteniz ile uzmanlığınızı kanıtlayabilir ve yeni maceralara yelken açarak itibarınızın iskeletini oluşturabilirsiniz. Aslında her şeyin ötesinde itibarınızın temelini oluşturduğu “kişisel markanızı” oluşturursunuz.

Fiziksel dünyada kişisel itibarınızı oluşturmak için harcadığınız özeni, dijital itibarınızı oluşturmak için de gösterin. Dijital itibarınızın, kişisel itibarınızı etkileyebileceğini unutmayın.

Eğer dijital itibarınızı önemsiyorsanız sizlerin de öncelikli eylemi bir kişisel web sitesi açmak olmalı.

 

” Bir gün herkesin web sitesi olacak ” Biraz fütürist bir yaklaşımla ve bazı verileri göz önünde bulundurarak bu sloganı söylemek yanlış olmaz.

 

Web Sitem: onurserkankaya.com

 

22/04/17

Onur Serkan KAYA // İnş. Müh.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.